Minna Holopainen jatkaa PTY:n puheenjohtajana

5. huhtikuuta, 2021

Päätoimittajien yhdistyksen vuosikokous pidettiin koronapandemiasta johtuen poikkeuksellisesti etäkokouksena keskiviikkona 31.3.2021.

Yhdistyksen pitkäaikaisen veteraanin Arno Ahosniemen puheenjohdolla pidetyssä kokouksessa oli etäläsnä yhteensä 18 yhdistyksen jäsentä. Kokouksessa hyväksyttiin tili- ja toimintakertomukset sekä toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2021 ja myönnettiin tili- ja vastuuvapaus johtokunnalle.

Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Minna Holopainen ja pääsihteerinä Antti Marttinen. Johtokunnan järjestäytymiskokouksessa 1. varapuheenjohtajaksi valittiin Jouni Kemppainen ja 2 vpj:ksi Petri Jauhiainen. Johtokunnan jäseninä jatkavat Antti Kokkonen, Jussi Kärki ja Johanna Lahti sekä uutena jäsenenä Hufvudstadsbladetin päätoimittajana keväällä aloittava Erja Yläjärvi. Seniorivastaavana jatkaa Hannu Virtanen.