Holopainen jättäytyi sivuun, varapuheenjohtaja Kemppainen johtaa yhdistystä

17. lokakuuta, 2022

Päätoimittajien yhdistyksen puheenjohtaja Minna Holopainen ilmoitti 29.9.22 jäävänsä loppukaudeksi sivuun tehtävästään. Yhdistyksen sääntöjen mukaisesti puheenjohtajan ollessa pysyvästi estyneenä yhdistystä johtaa seuraavaan kokoukseen asti 1. varapuheenjohtaja Jouni Kemppainen.

Holopainen perusteli päätöstään kyseisenä päivänä viestissä yhdistyksen jäsenille:

”Jään oma-aloitteisesti sivuun PTY:n puheenjohtajan tehtävästä, koska aion kommentoida päätoimittajavastuun toteutumista Viestikoekeskus-oikeudenkäyntiin liittyen ja oma näkemykseni on, että puheenjohtajan asemassa minun ei kuulu puuttua julkisuudessa yhdistyksen jäsenten journalistisiin ratkaisuihin.

En tämän jälkeen edusta yhdistystä kauteni aikana enkä osallistu johtokunnan kokouksiin, mutta hoidan luonnollisesti tilaisuuksien järjestelyihin ynnä muuhun liittyvät tehtäväni, joista on sovittu.

Tiedän, että yhdistyksen toiminta jatkuu erinomaisesti varapuheenjohtaja Jouni Kemppaisen, toisen varapuheenjohtaja Antti Kokkosen, pääsihteeri Antti Marttisen ja muiden johtokunnan jäsenten johdolla. Yhdistys on parhaissa mahdollisissa käsissä.

Jos jäsenet haluavat koolle yhdistyksen ylimääräisen kokouksen uuden puheenjohtajan valitsemiseksi, pyydän ilmoittamaan siitä pääsihteeri Antti Marttiselle. Sääntöjen mukaan ylimääräinen kokous tulee järjestää, jos 10 prosenttia äänivaltaisista jäsenistä haluaa sitä.”

Päätoimittajien yhdistyksen nykyiset säännöt: https://www.paatoimittajat.fi/saannot/ . Uusista säännöistä tehtiin päätökset kevään 2022 vuosikokouksessa, mutta niiden voimaantulo edellyttää vielä toisen käsittelyn.

PTY:n johtokunta kokoontuu seuraavan kerran 2.11.22.